RECENZIJE

24. 3. 2013
Mindwork - Eterea
samozaložba, 2012

Mindwork je češka skupina, ki ustvarja progresivni death metal, album Eterea pa je njihov drugi avtorski glasbeni monolit, napredujoči gradnik diskografske konstrukcije, ki so jo začeli leta 2009 s prvencem Into The Swirl. Že na tem albumu so dokazali, da razmišljajo izven splošnih okvirjev metala in vidijo širšo sliko. Bistvo je vidno njihovim očem, njihovo vidno polje pa ima enake razsežnosti kot pri Cynic, Death (od albuma Human naprej) in Atheist ter mogoče tudi njihovih sonarodnjakih Scenery, ki imajo obsežnejšo diskografijo in so leta 2012 tako kot Mindwork izdali nov album, naslovljen Mental Confusion. Če so Scenery češka inačica oziroma približek Atheist/Pestilence, potem so Mindwork češka inačica Cynic in poznejših Death.
Na Eterei jim je ponovno uspelo napisati, odigrati ter ustrezno zvočno opremiti pesmi, ki niso le tehnično podkovane, ampak izvlečejo tudi čustvene odzive, ta kombinacija pa je »mala skrivnost velikih glasbenih mojstrov«. Z mislimi so popolnoma osredotočeni na glasbeno delo; gre za umsko delo, ki upraviči poimenovanje zasedbe z imenom Mindwork. Prostor veliko raje izkoriščajo v kompozicijah kot pa v zasedbi, saj to sestavljajo le basist, bobnar in kitarist/vokalist, ki je na tem albumu odigral tudi klaviature. Razredčitev zasedbe na albumu Eterea, ki jo pri nastopih v živo dopolnjuje še en kitarist, poveča (sočasne) podobnosti s Cynic, ki pa se čutijo tudi v območju glasbenega pristopa. Eterea se ne odmika od avre prejšnjega albuma, odstopa pa v biološki zgradbi. Thrash/deatha se nahaja le še za vzorec, plošča pa je bogato opremljena s sestavinami progresivnega rocka/heavy metala. Nihanje med umirjenim progresivnim »heavy« metalom in inteligentnim death metalom ustvari mešanico, zmes presenečenj, ki se lahko zazdi(jo) kot poslušanje dveh žanrsko različnih albumov. A ob zadostnem zaužitju in sestavitvi ponujenega tudi nenavadni kosi podajo sliko celotne sestavljanke.
Psihologija in filozofija sta gorivo za besedila. Teme, ki se nanašajo na umestitev uma, človeške zavesti – torej nečesa, kar je pripadnikom človeške vrste znano – v vesolje – v nekaj, kar nam ni (povsem) znano. Pravzaprav nam je oboje lahko poznano, obenem pa tudi neznano, tuje. Pomembno vlogo igra seveda tudi podajanje sporočil. Precej tekoče (oziroma nemoteče) izgovarjanje angleških besed in razumljivo petje, ki ga navkljub vokalni globini in grobosti lahko razumemo tudi brez branja besedil. Izmenjuje se globok, a čist death metal vokal in umirjeno clean petje, oboje učinkovito doseženo z naravnimi vokalnimi ekstrakti pevca, kitarista ter pisca glasbe in besedil Martina Schusterja. Globok vokal najlažje opišem kot blago mešanico dveh vokalnih velikanov, Patricka Mamelija na albumu skupine Pestilence Testimony Of The Ancients ter Kellyja Shaeferja na drugem albumu skupine Atheist Unquestionable Presence. Občasno uporablja tudi privlačne »trike«, kot na primer šepet. Edina pesem, ki rahlo odstopa od ostalih, je Reaping Of Waters, za katero je besedilo napisal bobnar Filip Kittnar, uglasbil pa jo je basist Adam Palma. Osrednje dele skladbe spajajo krajši jazz intermezzi, komad pa predstavlja potrdilo, da so vsi člani zasedbe sposobni napisati dobro pesem. Jazz vplivov je veliko in prijetno začinijo dramaturško zgradbo skladb in albuma. Stillness Of The Sea je izvedena skupinsko/v živo v studiu. Otvoritvena Enter Eterea in zaključna instrumentalna Eterea Collapse ograjujeta enako sočno sredico, ki se začne z rušilno Perceiving The Reality, pri kateri se na začetku bohotijo eni najbolj očarljivih kitarskih riffov kadarkoli (po mojem okusu), sledijo pa ji še The Stream Of Causality, Mind Renewal, Causality (The Reconciliation) ter Enthusiastic Waves.
Instrumentalna izvedba je popolna; natančno so uigrani in nič ni prepuščeno naključju. Ni zvočnega prerivanja, le najkvalitetnejša »dostava« od vseh prisotnih. Presunljivo kitarsko (roko)del(stv)o, katerega čarovnija je prikazana tako v distorziranih hitrih riffih kot na umirjenih čistih delčkih (tudi nekaj akustične kitare) s soloti, ki večinoma nimajo sunkovitih premikov, a aromatično vplivajo na ušesa, vohunskim basom, ki (profesionalno) pretežno zasleduje kitaro, in bobni, katerih žanrski spekter je bogat. Bobnar ima tudi neverjeten občutek za moč/glasnost udarjanja in uporabo činel, kar pripomore k atmosferičnosti trenutnega vzdušja.
Miloš Kotek je ustvaril grafični del albuma, naslovnico, ki me spominja na nekatera umetniška dela, ki so jih narisali Dan Seagrave (predvsem za Morbid Angel), Jeff Sadowski (Mordred, EP Vision iz leta 1992) in Kristian Wåhlin (Atheist, album Elements). Naslovnica se kot dvosmerno ogledalo spogleduje z vsebino albuma, oko na njej pa zre tudi v svet okoli sebe, torej v nas, poslušalce. Simbioza ustvarjenega s poslušalčevimi čuti. Inteligentna poteza je, da so sliko pustili neprekrito z logotipom in naslovom albuma. Plošček spremlja knjižica, ki vsebuje vsa besedila, kratko in jedrnato zahvalno listo, pri kateri niso tečni kot večina glasbenikov (kar do neke mere tudi sporoča, koliko so morali narediti sami!), ter domiselne fotografije članov zasedbe oziroma njihovih očes. Ob tej popolni skrbi za celotno podobo skupine, od navidezno nepomembnih okraskov do izjemno pomembnih podrobnosti, si osebno ne morem predstavljati, da takšnega izdelka ne bi imel v fizični, otipljivi obliki. Eterea ima lepo notranjo in zunanjo podobo, ima značaj. Poleg tega pa album trenutno prodajajo po blasfemično nizki ceni (pri založbi Shindy Productions, ki se ukvarja tudi z distribucijo in organizacijo koncertov), za 200 čeških kron).
Mindwork entuziastično ohranjajo umetniško metalsko obrt, ki so jo zasnovale skupine omenjene na začetku recenzije. Ljubitelji ponovno oživljenih Cynic (ter njihovih izdelkov Traced In Air, Re-Traced in Carbon-Based Anatomy) bodo tukaj verjetno našli marsikaj všečnega, oboževalce bolj neposrednega stalno tršega pristopa k metalu pa bo mogoče razveselil bandov prvenec Into The Swirl.

SORODNE VSEBINE:
17. 11. 2014Pick Up The Soap - Judgement / Recenzije
23. 7. 2012Sunken Colony - Animus (EP) / Recenzije
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
29. 3. 2024
Khold - Du dømmes til død
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
Recenzija
20. 3. 2024
Feral Forms - Premalignant (EP)
Recenzija
19. 3. 2024
Dog Chasing Sun - Old Man’s Doom
Recenzija
18. 3. 2024
Kanonenfieber - U​-​Bootsmann (EP)
Recenzija
15. 3. 2024
Morost - Devour Thine Light (EP)
Recenzija
13. 3. 2024
Static-X - Project: Regeneration Vol. 2
Recenzija
8. 3. 2024
Taake - Et hav av avstand
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana