Na današnji dan
1954
Rodi se Bob Rock, ki pozneje poskrbi za produkcijo najbolj znanih albumov Metallice, Mötley Crüe in drugih
NAGRADNE IGRE
Traja do: 14. 4. 2024
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

RECENZIJE

17. 5. 2022
Sakis Tolis - Among The Fires of Hell
samozaložba, 2022
Avtorica: Tina Urek

Imamo generične bande, bande, ki eksperimentirajo s svojo glasbo, in bande, ki postavljajo temelje zvrstem, ki postanejo splošno oz. svetovno znane. Avstrijski post-black metal, norveški black metal, poljski death metal, göteborški metal in še bi lahko naštevali. Sakis Tolis je z bratom Themisom oz. zasedbo Rotting Christ že več kot 35 let nazaj začel postavljati temelje mediteranskega oz. grškega black metala. Skozi 13 studijskih albumov je Sakis razkrival in odpiral svojo dušo, borbo s samim sabo in svojo glasbo peljal od trdega mediteranskega black metala pa do mračnjaškega gothic metala oz. skorajda rocka. Njegovo najbolj depresivno obdobje tako predstavljajo za mnoge najboljše izdaje zasedbe; to so albumi med letoma 1996 in 1999 – Triarchy of the Lost Lovers, A Dead Poem in Sleep of the Angels. Več o njihovi glasbeni poti ter borbi bratov Themis lahko preberete v knjigi Rotting Christ – Non Serviam: The Official Story of Rotting Christ


Let Me Sleep – Let Me Sleep the Sleep of Angels
Let Me Dream – Darkness Beauty in Ages


Kaj se zgodi, ko glasbeniku, ki mu koncerti predstavljajo življenje, le-te dobesedno prepovemo? Prekinemo izvor energije, pozitive in dobesednega kisika za dušo? Glasbeniku, kot je Sakis, ki se je že boril z depresijo, sta ti dve leti očitno žal prinesli novo obdobje za borbo in depresijo. To je, tako kot v poznih 90-ih, zlil v glasbo, ki je že omenjenim trem albumom precej podobna. Direktno povezavo na Sleep of the Angels lahko slišimo tudi v uvodnih besedah naslovnega komada Among the Fires of Hell. Je pa treba vedeti še nekaj dejstev o dotični izdaji. Kot že omenjeno gre za neko nadaljevanje temačno depresivnih albumov kariere Rotting Christ. Prvi komad – My Salvation – predstavlja pomemben mejnik, saj gre za dobre štiri minute čistega Sakisovega petja. V kombinaciji z značilno grško izgovorjavo angleščine album že na začetku tako predstavi verjetno eno izmed boljših pesnitev. Če gledamo povsem z vokalnega stališča in melodije postavimo ob rob, se brez težav postavi ob bok Paradise Lost in vokalom Nicka Holmesa. Kot omenjeno se naslovni komad resnično spominja gothic obdobja iz 90-ih, kar potrjujejo tudi nekako svetle melodije s še vedno trdim, značilnim ritmom in vokalom. Res svetla točka komada je odličen kitarski solo. Vsekakor zanimivo dejstvo je tudi to, da tokrat bobne ni posnel Themis, ampak Fotis Benardo (Nightfall). Prvi komad, ki spomni na novejše izdaje Rotting Christ, je The Dawn of the New Age. Kljub temu, da je večina pesmi na ploščku usmerjenih v gothic blackened metal, pa seveda ne gre brez klasičnih ritmov in celo klasičnih riffov. Skozi poslušanje izdaje sem se tako večkrat vprašala, kje sem dotični riff že slišala. Ali na albumu The Heretics ali morda na Kata Ton Daimona Eaytoya? Slednje je morda edina »slaba« stvar celotnega ploščka. Visoki kitarski toni, riffi, bobni, ki ste jih vsi bolj redni poslušalci Grkov zagotovo slišali že večkrat, bodo za nekatere slaba stvar, za nekatere pač dobra. Uporaba dveh riffov pri zaključnem The Silence je npr. skorajda kopija komada Hallowed be thy Name. Od uvodnega dela z bobni, ki je pri The Silence malenkost hitrejši, pa do identičnega vstopa s kitaro. Prav zaradi tega so zaključno pesnitev mnogi označili za nepotrebno oz. »najslabšo«.

Moj zaključek je takšen. V kolikor imate radi tiste atmosferične, trdne, gotično black metalske komade, ki so na novejših izdajah v manjšini, bo Among the Fires of Hell redno na vaši playlisti. Seveda boste vmes slišali tudi hitrejše komade pa tudi znane mediteranske vložke. Sakis pač ni odkrival tople vode, ampak se je držal glasbe, ki jo najbolj pozna, ki mu veliko pomeni in ki jo lahko obrača, izboljšuje in z njo eksperimentira, pa še vedno ostane zvest sam sebi, obenem pa nas spomni na starejše izdaje Rotting Christ.

SORODNE VSEBINE:
20. 4. 2023Inferno Metal Festival 2023, 3. dan / Reportaže
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
17. 4. 2024
Austrian Death Machine - Quad Brutal
Recenzija
12. 4. 2024
Srd - vragvmesiton
Recenzija
11. 4. 2024
Mörghuul - Domination of the Beast
Recenzija
9. 4. 2024
Inquisition - Veneration of Medieval Mysticism and Cosmological Violence
Recenzija
5. 4. 2024
Iz ropotarnice: Tool - Ænima
Recenzija
3. 4. 2024
My Dying Bride - A Mortal Binding
Recenzija
29. 3. 2024
Khold - Du dømmes til død
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
KONCERTI & FESTIVALI
19. 4. 2024
Slash featuring Myles Kennedy and the Conspirators, Mammoth WVH
MVM Dome, Budimpešta, Madžarska
19. 4. 2024
Metal Fusion: Sakrabolt, Corpse Grinder, Force of Impact
Mladinski center Zagorje ob Savi
19. 4. 2024
Diocletian, Sitis, Snøgg, Häxänking
Klub Močvara, Zagreb, Hrvaška
19. 4. 2024
Mary Rose, Cowboys from Hell
Klub Jedro, Medvode
19. 4. 2024
Smedja in Smetke, Rogna, Dead Corcoras
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
20. 4. 2024
Schirenc plays Pungent Stench, Dickless Tracy, Behind the Rails
JUZ Wolfsberg, Avstrija