REPORTAŽE

12. 7. 2022

Karst Rock Fest … for Peace

Camping Pian del Grisa, Zgonik, Italija / 2. 7. 2022

Ponovno obujanje glasbenih scen je val, ki je zajel že predolgo tihi zamejski prostor: po majskem festivalu Alive Metal Fest je bil na kraški planoti, tokrat v Zgoniku, izveden Karst Rock Fest … for Peace. Na koncertu je nastopilo šest bandov: Eruption iz Ljubljane, Kryptonomicon iz Tržiča (Monfalcone), Ursus Escape iz Trsta, Sacro Ordine dei Cavalieri di Parsifal iz Gorice, Adamas iz Spoleta ter Whatafuck iz Trsta. Za tako raznovrstno ponudbo metalskih podzvrsti je poskrbela organizacija Karst Rock Fest, ki je za lokacijo izbrala prostor pred zgoniško občino, ki je urejen za veselice in tako ponuja že nastavljene žare in točaje ter nenazadnje številne senčne cone. Kljub vsem dobrim predpostavkam pa so težave vedno za vogalom: zaradi bolezni je bila namreč dostava hrane in pijače odpovedana. Organizator se je znašel in priskrbel pijačo, proti večernim uram pa sta se na lokaciji pojavila še dva tovornjaka s hrano.

Koncerti so se začeli ob 18.30. Dogajanje so otvorili tržačani Whatafuck. Novoustanovljeni tržaški projekt se giblje v glavnem v vodah nu-metala, ki ga navdihujejo glasba, zvočnost in estetika iz preloma tisočletja, o čemer so pričale tudi maske glasbenikov. Tudi sama glasba je bila kot nekakšen skok v preteklost, bogata z lomljenimi ritmi in vložki, ki mejijo na hip-hop, ter nasičenimi basi in je poskrbela za primerno »ogrevanje« pred preostankom metalskega večera.

Sledil je nastop skupine Adamas iz pokrajine Umbrie v srednji Italiji. Skupina izvaja modernejšo thrash metal glasbo, ki se uresničuje v večji uporabi zastojev, bolj statičnih riffih in spevnejših melodijah. Občinstvo, ki se je že zbiralo v večjem številu, je še držalo nekolikšno razdaljo od odra, delno zaradi iskanja senčnih mest, delno pa zaradi čudne postavitve zvočnikov, pri kateri je bila edina točka dobrega zvoka prav pri mizi tonskega tehnika; kar je bil stalni problem večera. Seveda so omenjeni problemi samo okrepili duh samoorganiziranja in občutek »domačnosti« festivala. Nastop Adamas je s povišanjem hitrosti in agresivnejšo glasbo nastavil razpoloženje za naslednje nastopajoče skupine.

Na oder so nato stopili Sacro Ordine dei Cavalieri di Parsifal iz Gradišča ob Soči. Kot je že mogoče razbrati iz samega imena skupine, gre za heavy metal akt starejše šole. Glasbena ponudba banda je seveda bogata z galopi v srednjem tempu, klasičnimi heavymetalskimi dvoglasji, terčnimi podvojitvami kitar in čistim vokalom v velikem razponu. Glasba je bila v primerjavi s prejšnjo skupino Adamas nekoliko počasnejša in manj agresivna zaradi samih žanrskih razlik med skupinama. Gradiščani so bili sicer temu kos s polnejšim zvokom, ki je bil rahlo boljši tudi med občinstvom, in z rahlo prepričljivejšim odrskim nastopom, ki je verjetno sad malo daljše uigranosti skupine. Sončni zahod in zaužiti litri piva pa so ob dobri glasbi poskrbeli za večje angažiranje občinstva, ki se je postopoma večalo.

Ob 20.30 je prišel čas za nastop tržačanov Ursus' Escape. Ime industrial death metal skupine je globoko povezano s Trstom, saj je Ursus starinski žerjav, katerega gradnja se je začela leta 1914 in bila dokončana leta 1931. Danes je ta žerjav nekakšna znamenitost mesta, ki pa ob dnevih močnejše burje rada … zbeži. Kot samo ime je tudi glasbena ponudba skupine precej značilna in edinstvena. Deathmetalski element se kaže predvsem v growlanju in težjih kitarskih momentih, ki jih pogosto presekajo melodični vložki s čistim vokalom, elektronski/industrialni deli pa v mašinskem 4/4 taktu. Skupina je z udarno glasbo in komunikacijo obudila zanimanje večjega števila gledalcev, ki se je ob temperaturnem olajšanju mraka zbiralo pod odrom. Žal je kakovost nastopa rahlo omejilo slabo ozvočenje, saj je za tako zvrst glasbe, v kateri se mešajo elektronski in v živo igrani deli, razločnost bistvenega pomena. Med nastopom sta na lokacijo prispela še dva tovornjaka s hrano in točaji, ki so rešila problem lakote in žeje.

Kryptonomicon so skupina, ustanovljena leta 2019 v italijanskem Tržiču (Monfalcone). Band igra starošolsko mešanico thrash in black metala v stilu Hellhammer in Celtic Frost. Pospešeni ritmi in agresivnejše bobnanje so takoj razgibali občinstvo, ki se je tačas dodatno okrepilo. Neusmiljeno galopiranje in distorzirani riffi so služili kot solidna podlaga za blackerski vokal pevca. Kryptonomicon so si na lokalni sceni ustvarili nekoliko prepoznavno ime s pogostimi kakovostnimi nastopi v deželi Furlaniji Julijski Krajini in zunaj nje. Direktnost glasbe takoj zadane poslušalca, tehničnost članov skupine pa dopušča visoko razločnost kljub surovosti celote, kar je bila tudi zasluga tonskega tehnika, ki mu je sproti uspelo izboljšati zvočno sliko tudi v različnih točkah stojišča. Obskurne vibracije in ritmi, ki so nihali le med hitrim in zelo hitrim, so številne poslušalce pripravili do večjega gibanja in fizičnega odziva, čemur sta pripomogla nedvomno tudi tedaj že temno nebo in na novo spita količina piva.

Zadnji band večera so bili Eruption. Ljubljanski thrash metal akt ima za sabo že skoraj dve desetletji aktivnega delovanja, kar je bilo takoj razvidno že s profesionalnostjo ob pripravi na prihajajoč nastop. V trenutku nastopa je bilo takoj jasno, da je slovenska zasedba vrhunec večera. Če je bila glasba Kryptonomicon hitra, je glasba Eruption vrtoglava in nekoliko bolj virtuozna. Širok razpon vokalista Klemna Kamelina se je perfektno ujemal s podlago riffov in bobnanja, ki so tvorili debeli zvočni zid. Tokrat je bilo tudi ozvočenje (končno) nastavljeno primerno za dobro zvočno sliko na vseh točkah, a žal je začelo veliko število ljudi odhajati že med nastopom Ljubljančanov. Med temi sem bil tudi sam prisiljen zapustiti prizorišče pred zaključkom koncerta, saj drugače ne bi imel prevoza. Nastop Eruption sem videl le delno, priznati pa moram, da mi je pošteno žal, saj so zame skupina, ki jo vedno rad vidim v živo.

Tako se je zaključila prva izvedba Karst Rock Festa. Organizatorji in skupine so se spopadli s številnimi težavami in komplikacijami, a jim je pravzaprav uspelo vse prebroditi in kljub rahlim nevšečnostim je ponovno zmagala ljubezen do glasbe.

SORODNE VSEBINE:
26. 3. 2009Eruption, Vendetta / Novice
18. 11. 2006Sarcasm / Gonoba / Eruption / Reportaže
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana